pátek 23. prosince 2016

Vánoční hold sklářům

Zítra je Štědrý den a nás napadlo vzdát hold sklářům, kteří pro nás vyrábějí nejen tradiční skleněné vánoční ozdoby. Na stromeček se začaly věšet někdy v 60. letech 19. století. Foukané skleněné (nejen) koule se u nás v Čechách vyrábí téměř století a naši skláři si udrželi postavení mezi světovou špičkou. Ozdoby působí křehce už ve chvíli, kdy jejich vzniku můžete přihlížet ve sklárně, natož když je vybalujeme z krabic a věšíme na větve. 

Až se, zejména kolem těch, co pamatují ještě dětství našich prarodičů, budete plížit po špičkách, možná si vybavíte naši fotoreportáž z výroby jiné koule, která v sobě snoubí křehkost i odolnost zároveň. Připomíná totiž chmýří odkvetlé pampelišky a je to skleněná podoba Ceny Floccus, kterou získávají neziskové organizace a lidé, kteří v nich působí, za odvahu
Vyhlašovat jí budeme v lednu, ale už v listopadu jsme se na Novoborsku a Českolipsku koukali sklářům pod ruce. 

Hezké Vánoce!

Foto: Jan Nechvíle & Martin Svoboda
Design: Studio Design Toman
Výroba: Lukáš Stejskal ze sklárny TGK & jich spolupracovníci




Za dvířky číhá čistý křišťál - roztavený.
Postupným nabíráním křišťálové hmoty na píšťalu vzniká koule. 
Dokonalý tvar jí sklář dá i díky dřevěným pomůckám.
V chládku si pobude koule alespoň 12 hodin, aby nepopraskala.
Technologicky nejnáročnější je vrtání vodním paprskem.
Otvory vytvořené zrnky českého granátu pod tlakem vody se rozšíří...
... a ručně vybrousí do lesku.
Čí jméno bude dole vypískováno, rozhodne porota i vy - v lednu 2017.

středa 14. prosince 2016

I nákupem dárků můžete pomáhat, stačí využít sociální podniky


I ze starých svetrů se dá uplést nová módní vlna. Ponožky od babičky vytváří senioři, kteří si tak aktivně mohou přivydělat v důchodu. V keramické dílně zase vznikají výrobky pod rukama klientů s drogovou minulostí. Anebo květinové vazby a dekorace od lidí s epilepsií. Nadělte svým blízkým pod stromek vánoční dárky s přesahem.

Rozsah služeb a výrobků sociálních podniků je široký. Sociální podniky i chráněné dílny neziskových organizací nabízí dárky s přesahem - jejich zakoupením přispějete na pomoc lidem, od nichž se společnost odvrací.

Například nakládané potraviny pod značkou Dobroty s příběhem zaměstnávají lidi s mentálním postižením, Tichá kavárna nabízí pracovní uplatnění neslyšícím, na principu recyklace stojí RESPIRO, keramické výrobky a vonné svíčky, které během terapie vyrábějí klienti s drogovou minulostí.



Přehledně, aktuálně, s ilustrační nabídkou a na jednom místě. Proto vznikl Katalog dobrých věcí, díky němuž se jednoduše podíváte na organizace, jejichž nabídka vás zajímá. Jejich výčet ale nekončí a katalog se bude průběžně doplňovat.


pátek 2. prosince 2016

Pražské studentské inkubátory se postavily proti sobě

Šest studentských podnikatelských projektů, tři inkubátory a tři pražské univerzity - to byl souboj United Incubators Contest, který proběh v úterý 29. listopadu. Vítězem se stala firma Palíto, omáčky z extra pálivých chilli papriček, která vznikla v inkubátoru Point One ČZU.

Šest vybraných univerzitních týmů po dvou z univerzit České zemědělské univerzity (ČZU), Vysoké školy ekonomické (VŠE) a Českého vysokého učení technického (ČVUT) představilo své podnikatelské nápady.
Porotu i diváky zaujal nejvíce projekt Palíto, druhé místo si odnesl Sens Food, který vytváří mouku a další potraviny z cvrčků, a třetí místo obsadil projekt Damgaard na osobní elektrárnu na biomasu. United Incubators Contest chce vytvářet společnou platformu pro prosazování projektů univerzitních inkubátorů, na jejichž půdě vznikají zajímavé podnikatelské nápady studentů.



Vítězové letošního univerzitního klání
Podnikatelské projekty vznikají již na univerzitní půdě, například v univerzitním inkubátoru ČZU. Palíto je toho příkladem. Stojí za ním Daniel Všetečka, student ČZU. Jeho cílem je rozvíjet značku zaměřenou na pěstování extrémně pálivých chilli papriček, jejich následné zpracování do chilli omáček a ostatních chilli produktů. Vše s nejvyšším důrazem na kvalitu, ruční práci a bez přidaných konzervantů. Ve Španělsku pěstují pomeranče pro chilli omáčky s pomerančovým základem a v září mapovali pěstovací plochy v Africe.


Projekty tří studentů z inkubátoru xPort VŠE, kteří vyrábí výrobky ze cvrčků. Už mají prodáno přes 4 tisíce tyček a kupují je lidé z 21 zemí světa. Proč cvrčci? Kvůli výživnému proteinu, vitamínu B12 a menšímu dopadu na životní prostředí z pohledu chovu cvrčku. V týmu funguje 10 členů, kteří dohromady ovládají šest jazyků.



Damgaard Technologies Projekt inkubátoru InQBay se zaměřil na výrobu osobních elektráren na biomasu nejmenších na světě, které fungují nezávisle na síti. Využívají je třeba Lesy České republiky pro objekty v odlehlých místech. Cílem společnosti je uvést na trh inovativní řešení pro využití odpadního tepla – zařízení WAVE 10, které bylo vyvinuto na půdě ČVUT týmem inženýrů. Cílí ale na země jako je Aljaška nebo Rusko, protože mají dost biomasy.