pátek 25. listopadu 2016

Na TEDxYouth byly tři promile bez kapky alkoholu

Třetí ze série podzimních festivalů myšlenek hodných šíření, tentokráte zacílený na mladé, proběhl v polovině listopadu v Praze. Vedle zajímavých řečníků si účastníci mohli užít doprovodné aktivity, mezi něž patřily například i opilé brýle.

Dát nevidomým lidem možnost “dotknout se” svých blízkých pomocí 3D portrétu - to byl nápad projektu Touch Memories, za kterým stojí Miriam Sittková. Ve svých 15 letech se dozvěděla, že může kdykoli oslepnout. I díky této zkušenosti vznikl Touch Memories, který se snaží prolnout svět nevidomých se světem kolem. Spolu s Miriam vystoupila na pódiu pražského kina Na Hradbách řada dalších inspirativních řečníků, kteří se věnovali tématu Zázraky za zraky.



Čára na zemi a opilé brýle. I to čekalo na účastníky letošního TEDxYouth@Prague. Brýle simulovaly stav při třech promile alkoholu a úkolem návštěvníků bylo projít se po nakreslené čáře na zemi. Vyzkoušet si mohli i extra pálivé chilli papričky a výrobky z nich od podniku Palíto, který vznikl na půdě univerzitního inkubátoru ČZU. Anebo si mohli vyzkoušet laparoskopii díky Nadaci O2 a řadu dalších aktivit.


Zajímavé doprovodné aktivity provázely i TEDxPrague a TEDxPrague Women. Na prvním z nich s tématem Naše a cizí mohli účastníci stavět první banku na Marsu, která by podle nich měla umožňovat meziplanetární transakce a galaktickou měnu, dávat létající kreditky, teleportovat lidi mezi bankomaty a mít marťanské peníze pro všechny.


Na festivalu TEDxPrague Women byly návštěvníci lákání k sociálnímu podnikání prostřednictvím příběhů čtyř zajímavých žen - Vladislavy Táčnerové, která založila neziskovou organizaci Smíšek pro děti ze znevýhodněného prostředí, Marie Ryškové, jež stojí za mobilním hospicem Strom života, Lindou Kovářovou, která nabídla nezaměstnaným švadlenám práci v sociálním podniku Šijusitu za horami, a Ditou Přikrylovou z Czechitas.


Letošní TEDx je za námi, na jaká témata se můžeme těšit příští rok? I to se v průběhu měsíců dozvíme.

pondělí 14. listopadu 2016

Bez obalu

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli si domů ze supermarketu musíte nosit s potravinami tolik plastového odpadu? Petr Hanzel ano a zjistil, že to vlastně nutné není.

Proto otevřel první obchod v duchu zero waste konceptu: „Líbí se mi, že obchod bez reklam vypadá krásně a zároveň nevytváří žádnou spoušť a lidé mohou i ušetřit.“ A na to zákazníci slyší, denně jich sem přijde víc, než malý obchůdek pojme. Nejen proto plánuje sympatický majitel firmy Bez obalu stěhování do většího: „Chceme otevřít první skutečně bezodpadovou prodejnu, kde bychom rádi nabízeli i přírodní kosmetiku a krmivo pro domácí mazlíčky.“

Průměrná česká rodina vyprodukuje přes tunu odpadu ročně a třetina jídla u nás skončí v koši, pokud se nechcete podílet na nezodpovědnosti současného konzumního života, máte minimálně dvě možnosti – nakupovat v obchodech typu Bez obalu, nebo si založit vlastní. Například podnikatelský nápad Petra Hanzela a jeho kolegů před časem nakopl úspěch v soutěži Social Impact Award pro studenty, kteří podnikatelskou cestou chtějí řešit některý ze společenských problémů. Soutěž podporuje i Česká spořitelna, která v uceleném programu sociálního bankovnictví nabízí neziskovým organizacím a firmám se sociálním přesahem nejen cestu k úvěru či jinému vhodnému bankovnímu produktu, ale i paletu rozvojových nástrojů.

Vizionářů, kteří tvoří novou krev českého podnikání, přibývá rychle. V průběhu prvních šesti měsíců letošního roku bylo zaregistrováno 34 094 nových podnikatelů. Celkový počet živnostníků se podle statistik poradenské společnosti Bisnode od konce roku 2015 zvýšil o 9 162 a přesáhl 2,06 milionů osob. Zhruba třetina začínajících podnikatelů u nás si stěžuje na dostupnost úvěrů, je to jedna z významných překážek k jednoduchému startu podnikání. Spořitelna se jim proto rozhodla vyjít vstříc – zjednodušila podmínky. V sociálním bankovnictví jde ještě dále a nabízí i mentoring - konzultace se zkušeným poradcem totiž ušetří podnikatelům starosti, sníží náklady i rizika podnikání. 

Autor: František Bouc

1200 kilogramů odpadu vytvoří průměrná česká rodina za rok - Bez obalu to chce změnit