čtvrtek 20. října 2016

Mají nezlomnou energii a chuť pomáhat druhým, získali Cenu Via Bona

Je mu 19 let a žije v Roztokách u Prahy. Pravidelně se účastní dobročinných aktivit a některé sám také iniciuje. Navštěvuje seniory v domovech důchodců, pomáhá s organizací vánočních obědů pro lidi bez domova a neváhá vyrazit na pomoc uprchlíkům do zahraničí. Ačkoliv je mu jen 19 let, již patří Jakub Trefný mezi zkušené dobrovolníky.
„Jsou osamělí, ať už na cestách, na ulici, nebo v domově důchodců. Nejvíce ze všeho potřebují, aby jim někdo naslouchal, usmál se na ně a projevil zájem o jejich starosti. Na pomáhání mě baví dobrý pocit z práce, o které můžu říct, že má na sto procent smysl. Na konci života člověk pravděpodobně nebude litovat toho, že má málo peněz, ale právě toho, že myslel jen na sebe,“ vysvětluje. Porota ocenila jeho široký záběr, nezištnost, energii, dlouhodobost a také obyčejnost. “Příběh Jakuba je inspirativní ve své jednoduchosti - dokazuje, že filantropem může být každý,” zaznělo v porotě Ceny Via Bony, která patří mezi nejprestižnější ocenění, jaké firma nebo jednotlivec na poli filantropie a dobrovolnictví může získat.
Nadace Via vyzdvihla Cenou Via Bona jednotlivce a firmy, kteří pomáhají změnit své okolí a a darují druhým svůj čas i energii. Ceny se vyhlašují v šesti kategoriích a udělují se firmám, neziskovým organizacím, školám i jednotlivcům.


Bylo mu 19 let, když mu lékaři diagnostikovali vrozenou vadu kyčlí, která mu ukončila jeho sportovní naděje. Ani Bechtěrova choroba ale nevzala Milanovi chuť pomáhat druhým. Oslovil radnici v rodném Jirkově s nápadem, aby mu pomohla splnit sny dvou chlapců s postižením - Zdeněk potřeboval nový elektrický vozík a Matouš se toužil podívat do Paříže. Tím vznikla Cesta proti bolesti, charitativní projekt, jehož cílem bylo během jediného měsíce ujet na kole 2 000 kilometrů. Na cestu doprovodilo Milana Dzuriaka pár kamarádů, po jeho návratu ho čekalo plné náměstí lidí.
„Po tom, co jsem musel se sportem skončit, jsem se cítil hrozně méněcenný. Postupně jsem ale zjistil, že tím můj život nekončí,“ řekl Michal. Porota například ocenila Milanovu energii, vzepření se osudu, inspiraci pro ostatní, kontinuitu, protože Cesta proti bolesti nemá být jednorázovou akcí, a silný ohlas.


Ze 149 nominací vybrala porota vítěze v každé kategorii, u kategorie Mladý srdcař připadlo první místo dvě chlapcům. Právě v této kategorii byly výsledky tak vyrovnané, že se nakonec udělovaly ceny dokonce dvě. Jedna za zdánlivě obyčejnou pomoc. Návštěvy, povídání si s osamělými, přiložení rukou tam, kde to pomáhá. Za něco, co může dělat opravdu každý z nás. A druhá za pomoc, která dokázala svým příběhem oslovit celé město. Je vidět, že každý, kdo opravdu chce, může pomáhat dělat svět lepším místem k životu," uvedl ke slavnostnímu večeru Radek Bedřich ze sociálního bankovnictví České spořitelny, která byla partnerem kategorie. Hlasovat mohla i veřejnost, která zvolila z patnácti nominovaných příběhů Zdeňku Mocňákovou, která navzdory svému upoutání na invalidní vozík pomáhá jiným lidem s postižením a seniorům.

Žádné komentáře:

Okomentovat